Fenoménem a následkem rychlé liberalizace ekonomiky byl v Česku také vznik skupiny movitých lidí, kteří se k jmění dostali bez klasického dlouhodobého budování podnikání a bez zkušeností. Mnoho rychlokvašených milionářů bylo naivních a nechali se lehce manipulovat či vysloveně „natáhnout“. A mnoho z nich se rádo svým majetkem veřejně chlubilo, mluvilo o něm či prezentovalo luxus. Právě na ně, jak ukázalo vyšetřování kauzy takzvaného Švábova gangu, se zaměřoval organizovaný zločin.

Michael Šváb, švagr herce Martina Dejdara, je recidivistou a bývalým filmovým producentem. V letech 2011 až 2013 měl mít na svědomí vydírání a vraždy bohatých podnikatelů. Gang byl založen Michaelem Švábem a Liborem Skopalíkem na začátku roku 2011.

Bohatí podnikatelé byli pod různými záminkami Švábem pod pseudonymem Robert Kelner vylákáni do zahraničí, kde byli následně uvězněni a vydíráním donuceni k zaplacení vysokých částek. Šváb prokazoval geniální schopnost manipulovat. S vydíranými často navazoval kamarádské vztahy v exkluzivních klubech. Jezdil s nimi často na dovolené a znal i jejich rodiny či okolí. Vybíral si hlavně výstřední osoby, které rády upozorňovaly na svůj majetek. Žalobci se podařilo prokázat, že ve dvou případech došlo při únosech těchto byznysmenů k vraždě.

V červenci 2011 byl pod záminkou charity vylákán bohatý podnikatel z oblasti internetového podnikání do španělské Valencie. V pronajatém bytu byl spoután a vyhrožováním smrtí jemu i jeho příbuzným donucen k zaplacení částky 2 milionů amerických dolarů elektronickým převodem. Po zaplacení částky mu bylo umožněno odletět zpět do Prahy. Spolupachateli byli další tři členové gangu.

V listopadu 2011 se Michael Šváb pokusil vylákat čerstvého milionáře a pokerového hráče Martina Staszka do Cannes ve Francii pod záminkou smyšlené soukromé pokerové hry. Za tímto účelem kontaktoval předsedu Asociace českého pokeru Milana Slámu, se kterým jednal opět jako Robert Kelner. Sláma však začal Švába alias Kelnera podezřívat, že chce Staszka obrat o peníze v nečisté hře a jednání přerušil. Sám Staszko se o nebezpečí dozvěděl až v dubnu 2013 po tiskové konferenci policie, kde byly zveřejněny podrobné informace o zadržení členů gangu a jejich fotografie.

V listopadu 2012 byl do Dubaje vylákán další podnikatel pod záminkou jednání o uzavření smlouvy na provedení stavebních prací na developerském projektu v Bratislavě. Jednání se mělo uskutečnit v apartmánu, který měl Šváb dlouhodobě pronajatý na své skutečné jméno. Po příjezdu byl podnikatel komplici Liborem Skopalíkem, Petrem Klementem a Jiřím Přeučilem spoután a následně vydírán. Vydíráním byl podnikatel donucen vydat platební kartu s PIN kódem a hesla k internetovému bankovnictví. Poté byl donucen vypít láhev tvrdého alkoholu a odvezen do pouště, kde byl Klementem ubit a za pomoci ostatních kompliců zakopán. Z účtů gang vybral téměř 2 miliony korun. Tělo zavražděného nebylo nalezeno.

V březnu 2013 vylákal Šváb alias Kelner pražského podnikatele Petra Vlacha pod záminkou koupě dvou Vlachem inzerovaných luxusních pražských vil do francouzského Nice, kde byl následně v pronajaté vile uvězněn a vydírán. Osobní Vlachův bankéř v Německu, který byl Vlachem kontaktován, aby prodal Vlachova aktiva v hodnotě téměř 10 milionů korun a výdělek převedl na určený účet v Rakousku, však zřejmě pojal podezření, výdělek nepřevedl a kontaktoval Vlachovou rodinu. V obavě před prozrazením místa pobytu se gang i s Vlachem přemístili do Itálie, kde byl Vlach poblíž italsko-rakouských hranic zastřelen. Gang následně vybral ze dvou Vlachových účtů necelých 200 tisíc korun. Spolupachateli byli Libor Skopalík, Petr Klement a Daniel Dimitrov.

Ve stejné době vylákal Šváb do Nice dalšího podnikatele pod záminkou koupě luxusní jachty. Podnikatel do Nice přicestoval, ale k setkání nakonec nedošlo, neboť gang ze strachu z vyzrazení místa věznění Petra Vlacha Nice opustil.

V červnu 2012 gang údajně přepadl a oloupil další oběť v jejím domě v Olomouci o obraz Renoira a deset kreseb Picassa. Majitel vyčíslil celkovou škodu na 415 milionů korun.

Na konci března 2013 policie zatkla pět členů gangu, zbylé dva o pár měsíců později. Skupina je podezírání z vícera zločinů. Často však chybí důkazy a poškození kvůli ostudě odmítají svá svědectví poskytnout. Přesto se pokračuje v některých dílčích případech.

Městský soud v Praze v roce 2014 uznal sedm členů Švábova gangu vinnými z únosů podnikatelů do ciziny a dvou vražd. Michael Šváb, podle kterého byla skupina pojmenována, zinkasoval doživotní trest. Výjimečný trest dostala také jeho pravá ruka Libor Skopalík. Vykonavatel obou prokázaných vražd Petr Klement dostal 30 let. Další člen Daniel Dimitrov si vyslechl verdikt na 20 let vězení hlavně proto, že s policií spolupracoval. Zbylí tři odsouzeni dostali devět nebo deset let. Odvolání členů gangu neuspělo a verdikty byly v roce 2016 potvrzeny Ústavním soudem.

Odsouzení byli také vyzváni uhradit pěti pozůstalým odškodné ve výši 240 tisíc korun. Podnikateli, který v roce 2011 zaplatil při únosu do Španělska výkupné, měli zaplatit 1,9 milionu amerických dolarů.

Napsat komentář