Dalším, kdo se skrývá před spravedlností, je známý oligarcha a lobbista Miroslav Výboh. Jméno Miroslav Výboh není na rozdíl od jiných oligarchů v pozadí vládní strany Směr-SD tak notoricky známo. Zbrojař, lobbista a honorární konzul Monackého knížectví se na Slovensku totiž drží v ústraní.

V médiích téměř nevystupuje a své podnikatelské aktivity pečlivě skrývá. Oficiálně totiž figuruje jen v dozorčí radě společnosti AMW. Přesto, nebo možná právě díky tomu, je považován za jednoho z nejvlivnějších mecenášů v pozadí Směru-SD.

Výboh vystudoval ekonomii v zaměření na zahraniční obchod a cestovní ruch. Po revoluci začal dovážet zboží z Asie, kde vydělal první větší peníze a přesedlal na zbrojařský byznys. Jeho společnost Willing, která na Slovensku zastupovala ruskou firmu RSK MiG, získala několik zakázek na ministerstvu obrany napříč všemi vládami. Podílela se na opravách stíhaček MiG-29 a armáda od ní několikrát kupovala i další vojenský materiál.

Zbrojařský byznys přirostl Výbohovi k srdci a jistý čas byl také viceprezidentem Sdružení obranného průmyslu. V tomto sektoru se pohyboval nejdéle a zároveň v něm získal kontakty na ruské podnikatelské kruhy.

Postupně však Výboh z viditelných pozic ve zbrojařství ustoupil do zákulisí, když svůj podíl ve Willingu v roce 2012 prodal. O co méně bylo Výboha vidět v obchodním rejstříku, o to více se činil v zákulisí. Stal se z něj lobbista s kontakty na nejdůležitější lidi v byznysu a politice na Slovensku, bez jehož požehnání se nerealizoval žádný významnější obchod. Oficiálně se přitom věnoval pouze obchodu s nemovitostmi.

Jeho jméno se například objevilo ve spojitosti s vlastnictvím Doprastavu. Aktivní byl také v energetice, kde třeba v pozici spojky organizoval obchodní aktivity kolem dostavby jaderné elektrárny Mochovce. Zájem jistou dobu projevovaly ruské firmy Rosatom, RAO UES či Atomstrojprojekt, ale také český ČEZ. Tehdejší šéf ČEZu Martin Roman se měl také setkat s Výbohem a Ficem a to právě v době, kdy se řešila výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Mochovcích.

Aby toho nebylo málo, Výboh doprovázel Fica během jeho první vlády na zahraničních cestách do Libye a Moskvy. Lidé z jeho firmy byli s Ficem také v Izraeli a sám Výboh se zúčastnil třeba plesu diplomatů na ministerstvu zahraničí. Výboh je také členem zvolenského Rotary klubu, kde je také aktivní Vladimír Maňka, bývalý místopředseda Směru-SD.

Do centra nežádoucí pozornosti se Výboh dostal poté, co se jeho jméno poprvé oficiálně objevilo ve spojitosti s premiérem Robertem Ficem. Český lobbista Miroslav Dalík u soudu v souvislosti s českou korupční kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur vypověděl, že Výboh na neoficiálním setkání s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem, které celou kauzu odstartovalo, přišel v doprovodu Roberta Fica.

Dalík si měl podle obžaloby požádat u rakouského dodavatele pandurů, firmy Steyer, o úplatek 18 milionů eur za protlačení zakázky u českého premiéra, kterému dělal pobočníka. Výboh v této kauze figuroval jako zprostředkovatel, který se na jednáních přímo podílel.

Kauza měla pro Výboha kromě nežádoucí mediální pozornosti i mnohem nepříjemnější důsledky. V Rakousku jej totiž začali vyšetřovat kvůli podezření z korupce. Nežádoucí důsledky to mělo i pro Roberta Fica. Musel přiznat známost s Výbohem, o kterém dlouze tvrdil, že ho nezná.

„Pan Výboh je můj přítel a setkali se přátelé. Dvacet let znám osobně tohoto člověka a já nebudu lidi zatracovat, jak to dělají někteří jiní,“ odpověděl překvapivě na otázku, jaký je jeho vztah s Výbohem.

Miroslav Výboh je na Slovensku obviněn z toho, že zprostředkoval úplatek pro tehdejšího náměstka ministra financí Petera Pellegriniho, příštího slovenského prezidenta, v souvislosti s projektem virtuální elektronické pokladny.

Proti Výbohovi ve zmíněné kauze vypovídal také stíhaný šéf slovenské Finanční správy František Imrecze. Na Výboha sice existuje zatykač, ale dlouhodobě se nachází v Monaku nebo jiné vysněné destinaci. Groteskně působí fakt, že zatímco slovenské orgány tvrdí, že neví, kde se nachází, internet zaplavily fotografie, jak na něj opakovaně slovenští turisté narazili během dovolené ve Spojených arabských emirátech.

Napsat komentář