Na pozadí dění období, kdy se na Slovensku k moci dostal poprvé Robert Fico, a v Česku vládla ODS, docházelo také k významnému propojení silných finančních skupin s cílem ovládnout energetický sektor v regionu. Šlo o spojení sil skupin PPF Petra Kellnera a J&T. Podle všeho šlo hlavně o myšlenku Křetínského, který chtěl významně rozvíjet aktivity v energetice. Významným hráčem projektu však byl také Patrik Tkáč. Ten se už neskrývaně v médiích chlubil tím, že má vliv na rozhodování Ficovy garnitury na Slovensku. Právě slovenské plány na prodej významných slovenských aktiv v energetice byly atraktivním soustem, na které chtěla skupina v prvních letech existence cílit.
V roce 2009 tak vznikl Energetický a průmyslový holding (EPH). Zatímco akcionáři z J&T měli na starosti zejména samotné obchodní aktivity, PPF zaštiťovala velkou část financování těchto projektů.
Stěžejním cílem finančníků bylo ovládnutí Slovenského plynárenského průmyslu. Řízený prodej menšího balíku akcií podniku připravovala Ficova vláda několik let. Ve finále získali 49procentní balík plynárenské firmy akcionáři J&T. Stát si sice ponechal těsnou většinu, prakticky všechny výdělečné podniky však postoupil soukromníkovi. Pozdvižení vyvolalo také odhalení, že na vládním materiálu pro schválení projektu, kde se určovaly akcionářské vztahy, ale také třeba cena transakce, byla hlavička J&T Investment Advisors. Vláda tedy projekt připravovala podle parametrů připravených kupujícím. Druhá Ficova vláda v roce 2013 však tato tvrzení rozporovala a tento skandál pohodlně ustála.
V dalších letech se EPH dostala také k dalším hodnotným aktivům Slovenských elektráren, těžařské firmě Nafta a zásobníkům plynu. Obchod s plynem na Slovensku, tedy tranzitní zemi propojující východní Evropu se zbytkem kontinentálních odběratelů, přinesl skupině mohutné zisky. V Česku skupina ovládla kromě důležitých obchodních firem v plynárenství či zásobníků plynu také několik zajímavých podniků v oblasti teplárenství.